Çayyolu Kick boks – Sporcu Yaralanmaları

Çayyolu Kick boks – Sporcu Yaralanmaları nda ki bu yazımız da biceps kasının yırtılmasından ve tenisçi dirseğinden bahsedeceğiz. İlk olarak biceps kasının yırtılması:

Biceps Kasının Yırtılması

Biceps kasının veya tendonunun yaralanmasıdır. 3 tip yırtılma vardır.

Birinci derece: Kas ve tendon liflerinde kopma olmaksızın kasların gerilmesidir. Güç kaybı olmaz.

İkinci derece: Kas veya tendon da az da olsa yırtılma veya kısmi kopma mevcut olup, kuvvet kaybı vardır.

Üçüncü derece: Kas veya tendon da tam kopma olmasıdır. Cerrahi müdahale gerektirir.

Belirtileri: Kas spazmı, şişlik, 2. ve 3. derecedeki yırtıklarda kuvvet kaybı, biceps kasını hareket ettirirken veya germe sırasında ağrı, kopma yerinde çukurluk.

Tenisçi Dirseği

Çayyolu Kick boks – Sporcu Yaralanmaları nda ikinci olarak ise sizlere tenisçi dirseği yaralanmasından söz edeceğiz.

Adından da anlaşılacağı gibi tenisçiler arasında yaygındır. Tenisçi dirseği; dirsekte özellikle radiohumeral eklemde kronik yaralayıcı ağrı, epikondilit veya radiohumeral bursit gibi vakalar, asıl nedenine bakılmaksızın tenisçi dirseği olarak tanımlanır. Tenisçi dirseği tenis oyuncularında hatalı vuruş teknikleri nedeni ile gelişir. Ancak bu yaralanma tipi badminton, masa tenisi, golf ve diğer sporları yapanlarda ve aktiviteleri nedeni ile tek taraflı yapanlarda da görülebilir.

Nedenleri: Yanlış tutuş tekniği, yanlış vuruş tekniği, çok ağır raket ve sopa kullanımıdır. Aynı zamanda büyük numaralı raket kullanma, ısınmadan sert vuruşlar yapmakta neden olur. Ayrıca kapasitesinin üzerinde fazla yüklenme de nedenleri arasında yer alır.

Belirtileri: Ön kolda rotasyon hareketi yapıldığında ağrının artması. El ve kol döndüğünde ağrılar oluşması. El bileğinde güç kaybının olması. Dirseğin dış kısmında hassasiyet bulunması.

Tedavi: Tenisçi dirseği çok geç iyileşen bir yaralanmadır. Ağrının azalması aldatıcı olabilir. Yenileme olasılığı çok fazladır. Bu nedenle tedavi tam ve eksiksiz yapılmalıdır.

Şişlik ve kızarıklık varsa soğuk tedavi ve elastiki bandaj, yükseltme ve istirahat.

Şişlik yoksa sıcak tedavi, hafif masaj, ultrason, ağrı kesici ilaç. Ağrı, şişlik geçince egzersizlere başlanmalıdır. Egzersizlerden önce 10 dakika buz uygulamak iyi gelecektir. Düzgün teknik öğretilmeli, kuvvet ve kondisyon egzersizlerine yer verilmelidir. Spora başlandığında koruyucu bandaj takmak ve sönük toplarla çalışmamak önemlidir. Bununla beraber ele uygun raket seçimi oldukça önemlidir. Böylece iyileşme süreci daha da hızlanacaktır. Bu durumda sporcunun yaşına, yaralanmanın özelliğine ve rehabilitasyonun içeriğine göre 3-6 ay arasındadır.

Çayyolu Kick boks - Sporcu Yaralanmaları

Ücretsiz deneme dersi için bizlere 0530 877 8952 numaralı telefondan iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca Pilates ve Yüzme derslerimiz için Bağlantılı linklere tıklayarak internet sitelerimize ulaşım sağlayabilirsiniz.

Çayyolu Kick Boks – Çayyolu Kickboks Ana Sayfa